Meble nowe czy używane, co warto wybrać?

Trudna decyzja

Otwarcie nowego sklepu spożywczego na wstępie wymaga inwestycji. Trzeba zaplanować układ powierzchni sprzedażowej, wybrać wyposażenie według odpowiedniego standardu. Często inwestorzy decydują się na zakup używanych elementów wyposażenia zdemontowanych z innego sklepu. Takie rozwiązanie w przypadku mebli suchych może i jest opłacalne, ale w stosunku do lad i regałów chłodniczych oraz instalacji chłodniczej z naszej strony nie jest zalecane. Regały sklepowe, czy są stalowe czy druciane, zawsze można umyć i pomalować, przez co będą wyglądać jak nowe. Mogą one być narażone tylko na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez pracownika lub klienta. Inaczej jest w przypadku lad i regałów chłodniczych. Obmycie oraz pomalowanie może tylko je lekko odświeżyć.

Meble używane

Meble chłodnicze oprócz wyglądu powinny jeszcze dobrze chłodzić. Z tym bywa różnie nawet w przypadku nowych urządzeń. Jeżeli jest ono źle zaprojektowane np. posiada mały parownik, to nawet przy naszych największych staraniach i tak będzie źle chłodziło sprzedawany z niego towar. W przypadku mebli używanych dochodzą jeszcze elementy, które się zużyły, a nie widać ich gołym okiem. Wpływają one nie tylko na funkcjonowanie urządzenia, ale również na przechowywany towar.

  • Parownik – najważniejszy element, który odpowiada za „oddawanie” chłodu do lady lub regału. Wyeksploatowany wymiennik może prowadzić do ucieczki gazu narażając właściciela na dodatkowe koszty – zgłaszanie wycieku do CRO – opłaty środowiskowe. Przy ocenie wizualnej nie jesteśmy w stanie ocenić poziomu zużycia parownika – mikropęknięcia. Źródłem takich uszkodzeń może być agresywne środowisko powodowane przez wycieki z towarów, które były przechowywane w meblu np. płyny z ryb w ladach czy kiszonki w regałach chłodniczych. To wszystko wpływa na wytrzymałość parownika.
  • Profile zamknięte i półotwarte – do nich ścieka to, czego nie udało się dokładnie wymyć. W tych miejscach rozwijają się grzyby, bakterie, które wpływają na przechowywany w ladach i regałach towar.
  • Dla regałów dość istotna jest informacja ile ton towaru przeszło przez półkę. Ma to istotny wpływ na stabilność konstrukcji.
  • Przewody elektryczne – z czasem i one zaczynają się zużywać, przez co pękają i kruszeją.
  • Elementy ruchome – na przykład zawiasy w drzwiach mogą powodować opadanie drzwi lub ich niedomykanie.
  • Elementy łączące – przy demontażu takie elementy mogą zostać uszkodzone, przez co, przy ponownym złączeniu meble nie będą „trzymały” linii.
  • Korozja.

Lada chłodnicza

Jak widać zakup mebli używanych niesie za sobą dość duże ryzyko. Jest wiele elementów, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie mebla, jakość przechowywanego towaru oraz środowisko. Oczywiście na meble udzielana jest gwarancja, ale nie daje ona takiego komfortu jak gwarancja w przypadku nowych mebli. Często rok produkcji jest trudny do zidentyfikowania lub inny od stanu faktycznego. Zgodnie z anegdotą:

– Jaki jest rok produkcji tego regału chłodniczego?

– Jaki Pan chce?

Niestety z zakupem mebli używanych jest jak z zakupem samochodu. Nie wiemy, co się kryje w środku oraz jaki jest realny przebieg.

Regał chłodniczy

Spokój ducha, czyli meble nowe

Przy zakupie nowych lad i regałów chłodniczych inwestor nie musi się martwić wymienionymi przez nas problemami. Meble są dobrze spasowane, przyjeżdżają pod azotem, wszystko jest szczelne.

Proponowane przez nas lady i regały pochodzą od sprawdzonych przez nas dostawców. Kupując od nas urządzenia, kupujecie Państwo również nasze czterdziestoletnie doświadczenie.

Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z naszą ofertą na nowe meble.