Dwutlenek węgla i propan – naturalne czynniki

Dwutlenek węgla i propan GWP mniejsze niż 150

Co się zmieni w praktyce?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 517/2014 wyznaczyło ambitny plan zmniejszenia stosowania F-gazów o 70% do roku 2030. Takie działanie pozwoli uniknąć wzrostu średniej temperatury o 0,5°C do roku 2100. Następstwem przyjętej regulacji było wprowadzenie ograniczenia stosowania gazów, których GWP (ang. Global Warming Potential) jest większe niż 2500. Efektem tego zakazu jest zaprzestanie stosowania popularnego czynnika chłodniczego R404 w nowych instalacjach. Od 2023 limit GWP zostanie jeszcze bardziej zmniejszony, bo aż do 150, torując drogę czynnikom naturalnym takim jak R290 – Propan i R744 – dwutlenek węgla.

Kogo to dotyczy?

W załączniku trzecim jest napisane, że rozporządzenie dotyczy „Chłodziarek i zamrażarek do zastosowań komercyjnych (urządzeń hermetycznie zamkniętych)”. W skrócie chodzi o urządzanie chłodnicze z własnym agregatem (ang. Plug-in) oraz zasilane jednostką centralną.

Co powinniśmy zrobić?

Dobra wiadomość jest taka, że w świecie chłodniczym są już liczne instalacje i urządzenia, dla których naturalne czynniki są standardem. Firma ISA jest pionierem w przejściu na ekologiczne czynniki chłodnicze. Projekt Aria wystartował na samym początku prac nad nowym prawem. Efektem tego projektu było powstanie wielu urządzeń chłodniczych opartych o R744 – CO2 i R290 – Propan, w porozumieniu z restrykcyjnymi wymaganiami klientów.

Doświadczenie = gwarancja

Firma ISA już w 2015 roku przeszkoliła swoich techników oraz inżynierów, żeby lepiej się przygotować do nadchodzących zmian i wyzwań związanych z nowymi czynnikami. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na dopracowanie swoich mebli chłodniczych. Firma ISA posiada całą gamę mebli chłodniczych, w tym regałów i lad na propan i dwutlenek węgla.

Meble chłodnicze